Самовільне відключення від централізованого опалення чи законне?

  
Текст питання:   

Я купив квартиру у новобудові у 2004 році. Відразу встановив електричний підігрів підлоги, а від батарей централізованого опалення відмовився, їх нема у квартирі. До 2014 року платив ОСББ лише за централізоване опалення місць загального користування. Із 2014 року Київенерго присилає квитанції для сплати за централізоване опалення квартири. Уже є борг. Я звертався до Київенерго, телефоном відповіли, що я самовільно відключився від централізованого опалення і тому все рівно повинен платити. Договору із Київенерго я не підписував. Що можна зробити, щоб не платити за централізоване опалення квартири, а лише за опалення місць загального користування, як я раніше платив ОСББ?




Відповідь:   

Відсутність договору про надання послуг з централізованого опалення не звільняє вас від сплати такої послуги у багатоквартирному будинку. Але якщо ви відключились від мереж централізованого опалення ще у 2004 році, то є можливість довести безпідставність нарахування за централізоване опалення.

Так, відповідно до Правил надання послуг з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення, затверджених постановою КМУ від 21.07.2005 р. №630, споживачі можуть відмовитися від отримання послуг з централізованого опалення та постачання гарячої води. Відключення споживачів від мереж централізованого опалення та постачання гарячої води здійснюється у порядку, що затверджується центральним органом виконавчої влади з питань житлово-комунального господарства. Самовільне відключення від мереж централізованого опалення та постачання гарячої води забороняється (п.п. 24-26 Правил).

Порядком відключення окремих приміщень житлових будинків від мереж централізованого опалення та постачання гарячої води при відмові споживачів від централізованого теплопостачання, затверджених наказом Мінбуду, архітектури та ЖКГ України від 22.11.2005 р. №4, встановлено, що таке відключення відбувається на підставі рішення постійно діючої міжвідомчої комісії, створеної органом місцевого самоврядування або місцевим органом виконавчої влади (п.1.2 Порядку). У 2007 році до цього Порядку було внесено зміни, які унеможливлюють відключення від мереж центрального опалення окремих квартир у багатоквартирному будинку і дозволяють таке відключення лише будинку у цілому.

Проте закон не має зворотної дії у часі.

Відключення квартири від системи централізованого опалення з улаштуванням індивідуального опалення, здійснене до 22.11.2005 р., дозволяє говорити про його законність.

Вам слід довести, що відключення вашої квартири від системи централізованого опалення мало місце до 22.11.2005 р.

Пропоную звернутись до Київенерго із заявою, у якій викласти свої аргументи щодо законності ваших дій. Ось приблизний текст такої заяви:

ПАТ «КИЇВЕНЕРГО»

Білого В.І.

Київ, вул. Сіра 4, кв. 17

З А Я В А

Я є власником квартири № 17 по вул. Сірій, 4, у м. Києві на підставі Свідоцтва про право власності.

Згідно із ч. 2 ст. 383 Цивільного кодексу України власник квартири може на свій розсуд здійснювати ремонт і зміни у квартирі, наданій йому для використання як єдиного цілого, - за умови, що ці зміни не призведуть до порушень прав власників інших квартир у багатоквартирному житловому будинку та не порушать санітарно-технічних вимог і правил експлуатації будинку.

Я є першим власником квартири після побудови будинку у 2004 року. Після введення в експлуатацію будинку я встановив у квартирі автономне опалення (електричний підігрів підлоги). Від батарей централізованого опалення квартири я відмовився, їх нема у моїй квартирі.

Наказом Міністерства з питань житлово-комунального господарства України № 4 від 22.11.2005 р. затверджено Порядок відключення окремих житлових будинків від мереж централізованого опалення та постачання гарячої води при відмові споживачів від централізованого теплопостачання (надалі - Порядок), який зареєстровано в Міністерстві юстиції України 09.12.2005 р. за № 1478/11758.

Пунктом 1.3 Порядку передбачено: «дія цього Порядку не поширюється на власників, наймачів (орендарів) окремих приміщень, які були відокремлені від мереж централізованого опалення та гарячого водопостачання та користуються автономним теплопостачанням до набрання чинності цим Порядком».

Отже, я як власник квартири, який встановив автономне теплопостачання до введення в дію вказаного Порядку, не повинен був із кимось погоджувати користування автономним теплопостачанням у моїй квартирі. Ніякого проекту для підключення електричного підігріву підлоги не потрібно. Вказана у Порядку процедура погодження відключення від мережі централізованого опалення не може до мене бути застосована. Адже відповідно до ст. 5 ЦК України акти цивільного законодавства регулюють відносини, які виникли з дня набрання ними чинності. Акт цивільного законодавства не має зворотної дії у часі, крім випадків, коли він пом'якшує або скасовує цивільну відповідальність особи.

Те, що я не був споживачем послуг з централізованого опалення підтверджується і тим, що із часу введення будинку в експлуатації мешканцями будинку було створено ОСББ. ОСББ не виставляло мені рахунків за централізоване опалення квартири, а лише за централізоване опалення місць загального користування.

Відповідно до п. 28 Правил надання послуг з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення, затверджених Постановою Кабінету Міністрів України від 21.07.2005 р. № 630, споживачі, які встановили у квартирі багатоквартирного будинку індивідуальні (автономні) системи опалення, оплачують послуги з централізованого опалення місць загального користування будинку відповідно до методики, що затверджується центральним органом виконавчої влади з питань житлово-комунального господарства.

Із 2014 р. ПАТ «Київенерго» виставляє мені рахунки за надання послуг по централізованому опаленню квартири.

Однак у зв'язку із тим, що у моїй квартирі нема батарей, підключених до мережі централізованого опалення, я не є споживачем такої послуги. Між мною і ПАТ «Київенерго» не укладалось договору про надання послуг з централізованого опалення.

У зв'язку із вище викладеним прошу:

1) оглянути мою квартиру на предмет відсутності батарей, підключених до мережі централізованого опалення, про що скласти акт,

2) скасувати нараховану ПАТ «Київенерго» заборгованість за надання послуг по централізованому опаленню квартири № 17 по вул. Сірій, 4, у м. Києві, яка належить мені на праві власності, за опалювальні сезони 2014-2018 рр.,

3) призвести перерахунок послуги з централізованого опалення місць загального користування будинку за опалювальні сезони 2014-2018 рр. і надати мені цей розрахунок.

 

Додатки: 1) копія свідоцтва про право власності на квартиру, 2) копії рахунків від ОСББ, 3) копії підтверджень оплати рахунків ОСББ.

____________ В.І.Білий

 

Якщо вам відмовлять або не нададуть відповіді, пропоную звертатись із позовом до суду. Позовні вимоги можуть бути такими: 1) визнати дії ПАТ «Київенерго» незаконними з нарахування та обліку заборгованості за надання послуг по централізованому опаленню квартири на загальну суму ____ грн., 2) скасувати нараховану ПАТ «Київенерго» заборгованість за надання послуг по централізованому опаленню належної позивачу квартири на загальну суму ____ грн., 3) зобов'язати ПАТ «Київенерго» призвести перерахунок послуги з централізованого опалення місць загального користування будинку і надати позивачу цей розрахунок.

Більш детально майбутній позов слід обговорити із адвокатом.

Элитная бижутерия, Розірвання шлюбу, Расторжение брака, Юридические услуги, Адвокатські послуги