Постановою Кабінету Міністрів України від 16 листопада 2011 р. № 1182 затверджено модельний статут товариства з обмеженою відповідальністю.
Право створення та діяльності товариства на підставі модельного статуту передбачено статтями 56 Господарського кодексу України і 87 Цивільного кодексу України. Здавалося, не варто вигадувати щось нове, витрачати час та кошти на розробку індивідуального статуту товариства, коли можна скористатись модельним. Проте я застерігаю майбутніх засновників товариства від такого кроку. Як відомо, благими намірами вимощена дорога до пекла.
При створенні товариства ви не зможете гарантувати стабільність відносин між учасниками у подальшому. Хтось із учасників захоче вийти із товариства і буде вимагати повернення свого внеску до статутного капіталу або відшкодування його вартості, а хтось захоче відверто завдати майнової шкоди іншому учаснику… Конфлікти між діловими партнерами, спричинені неспівпадінням їх поглядів на поточну та стратегічну політику підприємства, не можна виключати ніколи. Це ж стосується і конфліктів між власниками та управлінцями (менеджментом) товариства. Наймане керівництво часто є слабкою ланкою товариства. Наділений «звичайними», на думку засновника, повноваженнями найманий директор може вивести активи товариства і передати третім особам. Через такі конфлікти нормальна робота підприємства, як правило, стає паралізованою. Навряд чи вказані ризики вам вдасться зменшити лише авторитетом Кабінету Міністрів України, який пропонує використання модельного статуту. Тому «трафаретний» статут можу порекомендувати хіба що власнику, який буде єдиним учасником товариства і не планує відчуження частки іншій особі. До того ж, коли цей учасник є ще й керівником цього товариства.
Сьогодні можна впевнено констатувати: корпоративне управління зводиться до контролю над власністю товариства. Саме статут господарського товариства передбачає порядок корпоративного управління. Тому намагання зекономити на послугах юриста щодо розробки статуту, що якнайбільше відповідає потребам засновника товариства, може дорого коштувати. А отже, із позицій безпеки бізнесу раджу усім майбутнім засновникам товариства вибирати лише статут, що створений із врахуванням усіх ваших індивідуальних умов. Як кажуть, скупий платить двічі.